Jak zabezpieczyć drewniane meble ogrodowe

sadolin


Meble do ogrodu z drewna bez wątpienia przewyższają meble plastikowe czy metalowe pod względem wizualnym. Jeśli zależy nam na pięknie prezentującej się przydomowej przestrzeni, bardzo często decydujemy się na wybór, który później przysparza nam pewnych problemów. Drewno wymaga szczególnej troski, szczególnie jeśli znajduje się na zewnątrz. Meble drewniane powinniśmy odpowiednio konserwować. Jak zabezpieczyć je przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych?


Meble plastikowe są lekkie i łatwo schować je do szopy, piwnicy czy garażu. Meble metalowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością i dość dobrze znoszą działanie czynników atmosferycznych. W najgorszym położeniu stawiają nas właśnie meble z drewna, które zachwycają wszak doskonałym wyglądem i dodają zielonemu zakątkowi sporo uroku. Chcielibyśmy tym bardziej, by zawsze prezentowały się pięknie i aby na długo zachowały swój pierwotny stan. W przeciwieństwie do wymienionych wyżej, nie zawsze można jednak wygodnie je transportować, a drewno przechowywane na zewnątrz ulega łatwemu zniszczeniu. Absolutną podstawą jest jego odpowiednia konserwacja.

Tym, co najbardziej szkodzi drewnu, jest oczywiście wilgoć. Wnika ona głęboko w jego strukturę, powodując stopniowe rozmiękanie, zmianę koloru (zwykle nierównomierne ciemnienie) oraz odkształcanie mebli. W efekcie może to doprowadzić do ich całkowitego zniszczenia. By temu zapobiec, należy stosować preparaty o właściwościach impregnujących, jak chociażby popularny Sadolin Garden czy impregnaty marki Vidaron. Produkty dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu nie tylko chronią, ale również pozwalają na odświeżenie i poprawę wyglądu mebli. Impregnat tworzy na powierzchniach drewnianych nieprzepuszczalną powłokę, która nie pozwala wilgoci wnikać w ich struktury. Na dobrze zaimpregnowanych przestrzeniach możemy zauważyć, jak krople wody utrzymują się na warstwie ochronnej aż do momentu, aż zostaną wytarte, wyschną lub spłyną. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań pozwalających zabezpieczyć meble niemal całkowicie. Pamiętajmy jednak, że impregnację należy powtarzać.


Impregnaty chronią także przed działaniem promieni słonecznych, niskich i wysokich temperatur. Dzięki temu meble nie blakną i nie rozsychają się. Jeśli chcemy zyskać pewność, że przetrwają one ciężką zimę, warto jednak zawsze dodatkowo zabezpieczyć je pokrywając folią. Jeśli nie masz okazji schować ich w bezpiecznym i suchym miejscu, oprócz zastosowania konserwacji, zadbaj także o odpowiednią izolację, a na wiosnę będziesz mógł odetchnąć z ulgą.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka