Jak się przygotować do malowania ścian?Kiedy malujemy pokój chcemy, by farba równo pokryła ściany, nie odchodziła i dała taki efekt, jakiego się spodziewamy. Wydaje się, że malowanie jest proste – i rzeczywiście tak jest, jednak by wyszło idealnie – warto pamiętać o kilku wskazówkach.


Aby farba ładnie pokryła ścianę, należy odpowiednio przygotować podłoże, a także pokój, w którym malujemy ściany, by nie zabrudzić mebli czy podłogi. Dlatego dzisiaj zaprezentujemy krok po kroku przygotowania do malowania.

1. Pokój

Pierwszy krok, to ochrona podłogi, drzwi, mebli i okien. Należy zatem zaopatrzyć się w folię ochronną i taśmy malarskie. Wszystko, co się da – wynieść z pokoju. Cięższe meble przestawiamy na środek pokoju. Meble i podłogę osłaniamy folią, którą doklejamy taśmą, by się nam nie plątała pod nogami w trakcie malowania.

2. Ściany

Po przygotowaniu pokoju należy zająć się ścianami. Warto je opukać, by sprawdzić czy w którymś miejscu tynk się nie rozpada – jeśli tak, trzeba go ponownie skuć, po czym wyczyścić miejsca gdzie kuliśmy tynk, zagruntować i otynkować ponownie.

Wszelkie dziury lub rysy w ścianach należy zaszpachlować. Najpierw – oczyszczamy je i gruntujemy. Zostawiamy tak na noc, a następnego dnia nakładamy zaprawę szpachlową.

Gruntowanie – konieczne w większości przypadków. Aby zagruntować ścianę musi być ona całkowicie sucha, zatem gdy malujemy świeży tynk, musimy odczekać przynajmniej dwa tygodnie. Tynki gipsowo-włóknowe, a także tynki wykończone już uprzednio farbą nie wymagają gruntowania. W pozostałych przypadkach, lepiej je wykonać.


Tych kilka powyższych drobnych zabiegów, pozwoli odpowiednio przygotować pokój do malowania – ochronisz meble i podłogę od rudnych do usunięcia zacieków, a przygotowanie ścian da ci pewność, że farba idealnie je pokryje.

1 komentarz :

  1. Bardzo przydatne porady! Szczegolnie ze za niedlugo czeka mnie remont mieszkania i nowego pokoju wiec kazde rady mi sie przydadza! :D Malowac akurat umiem to nie problem gorzej z tapetowaniem! :/

    Versjada

    OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka